Honza Šmejkal

* 24.4.1974  Rakovník
Kladno

foukací harmoniky, rytmické nástroje, zpěv


Těžko definovat moje hudební začátky nějak konkrétně a tak je historicky přiřadím k době navštěvování střední školy. Právě v tomto období jsem našel pod postelí tátovu kytaru a tak jsem podobně jako spousta jiných lidí inklinujících k trampování a přírodě velice brzy překonal krizi s mozoly na prstech a hrál jednoduché písničky. Během zdokonalování a hraní na čundrech a u ohníčků, jsem asi v 17 letech přibral ještě foukací harmoniku a netušil, že právě tento nástroj, se v budoucnu stane mým osudovým. Na vojně jsem už hrál na oba nástroje najednou..
S návratem do civilu, jsem byl zanedouho přizván do první hudební party, kde hrálo asi šest kytar - tedy úplný "les kytar" a na mně vyšel (nebo zbyl) kontrabas, se kterým jsem se potloukal po krajích Oty Pavla několik let s bandou, která si říkala Balkán country
Tuším, že na přelomu let 1995 a 1996, jsem byl společně s rakovnickým banjistou Petrem Bláhou přizván do dnes už legendární rakovnické skupiny Žížeň band, kde jsem byl kmenovým členem do roku 1998 a dodnes s ní vystupuji jako stálý host. V této době, zhruba na přelomu let 1996 a 1997 jsem ještě souběžně i když krátce působil v kapele Natruc, což bylo amatérské sdružení muzikantů z převážně rakovnických kapel.
Poměrně důležitý okamžik v mém hudebním vývoji nastal v roce 1997. V tomto období si mě vzal do parády Milan Zimmermann - zakladatel a frontman rakovnické skupiny Hradní duo, který mně ukázal, jak se vlastně na foukačku hraje. Od té doby mě tento nástroj "chytil" tak, že už jsem harmoniku Hohner Pro Harp MS nedal z ruky a to trvá dodnes!

Na jaře, v roce 1998 jsem rovnýma nohama skočil do kapely Amálka boys, kde jsem poznal Pepu Marečka a tím začala moje kladenská éra. S Amálkou jsme zažili spoustu vynikajících vystoupení, festivalů, ale hlavně legrace a samizdatem jsme vydali 2 CD. Skupina se později přejmenovala na Animal boys a přibližně v roce 2007 se nakrátko rozešla, ale od roku 2010 se opět scházíme, i když většina z původních členů už má jiné hudební aktivity.
Krátce jsem hostoval v pražské skupině Beat-in, v které tehdy působila zpěvačka Denisa Marková.

Na podzim 2007, mě pozval Pepík Mareček do Bažiny, kde už nějaký čas vystupoval s Milanem a Bobešem Moravcem. V této sestavě jsme hráli necelý rok pod názvem Gladly Folk, v té době ještě výhradně komerční repertoár. V dubnu 2008, jsem se z této sestavy vzdálil, protože nám přibyl přírůstek do rodiny a měl jsem svých starostí víc, než dost. Nicméně čas běžel a kluci nelenili! Nenápadně se vrhli na vlastní tvorbu a nikoliv neúspěšně! Děti povyrostly a já jsem mohl s velkou chutí opět sednout do kánoe a splout svojí milovanou Berounku. Domluvili jsme se, že za námi přijede Pepík s Milanem do kempu u Čechova mlýna ve Šlovicích zahrát. Takže i já jsem byl přítomen setkání s Honzou Vyčítalem, ale stejně jako mnozí jsem netušil, co to všechno způsobí a odstartuje.
Když mi kluci dávali hotové CD Greenhornů - Bůh mi seslal krásný ráno s jejich Patronou z války, byl jsem velice překvapen. To už mi Milan oznamoval další plány a v lednu 2010 mi přinesl do Bažiny demo 20(!) - slovy dvaceti vlastních písniček Gladly - už S.W. Původně to měla být jakási další spolupráce s Vyčítalem, kde jsem měl klukům pomoct, tuším že to byl velký koncert na Staromáku, ale začátkem března 2010 se začalo mluvit o Talentu Country rádia. Zatím jsem si neuměl představit, CO vlastně budu v tomto neurčitém žánru hrát, ale přesto jsem tušil, že v písničkách Pepíka a Milana něco je a dřímá.
Udělali jsme narychlo několik zkoušek, vybrali 8 písniček a nahráli další demo. To už jsem měl ve svých foukacích partech jasno a dva dny před koncem lhůty mně Milan podal CD se všemi náležitostmi z okna a já jsem ho odvezl do rádia.
Všechno dopadlo tak, jak asi většina z lidí, která čte můj profil ví a já jsem s Jirkou, Pepíkem a Milanem v Gladly S.W. dodnes.
Nic nekončí ani Talentem, ani vítězstvím v Hudebním poháru - spíše naopak. Zkoušíme nové a nové písničky, hraní máme víc než dost a nezbývá než si přát, aby tomu tak bylo ještě velmi dlouho a Gladly S.W. dělali svými písničkami posluchačům radost...


Dále mě můžete slyšet

Toyen 1997 - La Orana
Amálka Boys 1998 - Live
Žížeň band 1998 - CD Těžkej den
Four promile 1999 - CD Listonoš
Animal Boys 2003
Žížeň band 2010 - CD 15. let Live
Gladly S.W. 2010 - CD Za 5 minut dvanáct


Milan - Jirka - Pepík

 

 

 

 

home zpět pošta nahoru

© 2010 GLADLY S.W. All rights reserved,  Graphics Design - Milan Procházka, Webmaster - Petr Braun